Czy rozliczanie podatku jest łatwe?

Już niedługo wszyscy podatnicy będą musieli rozliczyć swoje podatki z Urzędem Skarbowym. Mimo, że powtarzamy to rok, nadal wiele nie wiemy o podatkach w Polsce oraz o tym, jak samodzielnie wypełnić formularz PIT. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych wskazówek abyś mógł prosto i bez problemów rozliczyć się z fiskusem.

Łatwe podatki przez Internet

Od lutego 2019 roku wszyscy podatnicy mają możliwość korzystania z elektronicznych wersji deklaracji podatkowych. Wbrew wszystkim komentarzom sceptyków, jest to bardzo dobre rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Programy do wypełniania deklaracji podatnik.info - łatwe podatki są stworzone tak, aby mogli z nich skorzystać nawet ci użytkownicy, którzy nie są biegli w obsłudze komputera. Strona jest doskonale zaplanowana, dzięki czemu użytkownik może poruszać się po niej zupełnie intuicyjnie. Kiedy zalogujesz się do portalu, będziesz musiał wybrać rodzaj formularza PIT:

 • PIT- 37,

 • PIT- 38,

 • PIT- 39,

 • PIT- 36,

 • PIT- 36L,

 • PIT- 28.

Następnie program poprowadzi Cię przez kolejne rubryki dokumentu, wskazując co oraz gdzie należy wpisać. Aby wysłać formularz, będziesz musiał wpisać następujące dane:

 • imię i nazwisko,

 • datę urodzenia,

 • numer PESEL (jeśli jestes osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej),

 • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

 • kwotę przychodów wiedniejącą na poprzednim zeznaniu podatkowym (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy przychodów, należy wpisać ,,0'').

Sceptycy tego rozwiązania podkreślają brak bezpieczeństwa związany z podawaniem w internecie tak ważnych danych jak numer PESEL. Jednak samo Ministerstwo Finansów zapewnia nas, że elektroniczne deklaracje podatkowe są w stu procentach bezpieczne a nasze dane są ściśle chronione.

Dodatkowo, jeśli przysługuje Ci zwrot a wysłałeś elektroniczną wersję dokumentu, możesz otrzymać swoje pieniądze dużo szybciej. W tym przypadku czas oczekiwania na zwrot wynosi do 45 dni roboczych. Jeśli jednak rozliczyłeś się z Urzędem Skarbowym w tradycyjny sposób, możesz czekać nawet do 90 dni roboczych.

 

Rozlicz się z fiskusem w terminie!

Zwykle termin złożenia uzupełnionych dokumentów formularzy PIT sięga ostatniego dnia kwietnia. Jednak w tym roku 30 kwietnia wypada w soboczę, czyli dzień niepracujący dla Urzędów Skarbowym. Z tego podowu termin został wydłużony do 2 maja, na korzyść podatników. Termin ten jest bardzo ważny a nie przestrzeganie go może skończyć się źle dla podatnika. Mowa o takich karach jak kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych oraz karze ograniczenia wolności. Jeśli jednak wcześniej zalogowałeś się do portalu, który służy do wypełniania formularzy PIT, nie masz się czym martwić. W takiej sytuacji program wypełni Twoją deklaracje podatkową automatycznie na podstawie danych zebranych o Tobie przez administrację, a następnie wyśle dokument do Urzędu Skarbowego. Jednak w tym wypadku nie masz możliwości zaznaczenia żadnej z ulg czy kwot odliczanych od podatku. Nie możesz również przekazać swojego 1% na wybraną organizację dobroczynną.