Każdy rolnik zdaje sobie sprawę, że zaniedbania w zakresie zabiegów ochronnych przed chwastami zwiększają ryzyko utraty plonu. W przypadku rzepaku straty mogą dochodzić nawet do 25%. Analizy, prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny, wskazują, że niemal połowa plantatorów w Polsce boryka się z problemem dużego zachwaszczenia. Szeroki rozstaw rzędów oraz zmiany klimatyczne powodują, że problem niekontrolowanego rozwoju chwastów narasta z roku na rok. Zobacz, jak sobie radzić z niepożądanymi roślinami segetalnymi na stanowiskach rzepaku.
Ochrona rzepaku ozimego jesienią
Chwasty jednoliścienne zimujące oraz jare to najwięksi konkurenci rzepaku. Biorąc pod uwagę, że w Polsce rzepak uprawiany jest na stanowiskach po zbożach, rolnicy borykają się z problemem powszechnie występujących i niezwykle uciążliwych samosiewów. Bezpośrednim zagrożeniem dla roślin uprawnych są również perz właściwy, rozmnażający się przez podziemne rozłogi, oraz miotła zbożowa.
Aby uniknąć poważnego zachwaszczenia, kluczową rolę odgrywają zabiegi ochronne realizowane w sezonie jesiennym. Rekomenduje się, aby opryski na rzepak przed wschodami wykonywane były w ciągu trzech dni po zasianiu rzepaku. Gleba musi być wilgotna, aby substancje (metazachlor i chlomazon) połączyły się z kompleksem sorpcyjnym i nie uległy rozkładowi. Dobrą praktyką rolniczą jest dodanie adiuwantu, który wydłuży działanie herbicydu i zapobiegnie wymywaniu substancji w głąb profilu glebowego.
Ochrona rzepaku ozimego wiosną
Wiosenne zwalczanie chwastów ma charakter korygujący, ale samo w sobie jest mało skuteczne. To bardzo ważna informacja dla rolników, którzy nie chcą wykonywać zabiegów ochronnych w okresie jesiennym w obawie przed przezimowaniem rzepaku. Na wiosnę chwasty są rozwinięte i wykazują o wiele wyższą odporność na działanie herbicydów.
Nie ulega jednak wątpliwości, że warto podjąć działania pozwalające wyeliminować chwasty na początku wegetacji, zapewniając tym samym lepsze przezimowanie plantacji. Do wiosennego odchwaszczania wykorzystuje się preparaty na bazie kilku substancji czynnych, takich jak: pikloram, chlopyralid, halauksyfen metylu oraz chinomerak. Piątą substancją, która może być stosowana wyłącznie w odmianach Clearfield, jest imazamoks.
Termin odchwaszczania rzepaku przypada na wczesną wiosnę, jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Środki chwastobójcze na bazie chlopyralidu oraz pikloramu mogą być aplikowane jedynie do fazy tworzenia przez roślinę pąków kwiatowych. Pozostałe herbicydy stosuje się do końca fazy wydłużania pędu głównego.
- Zewnętrzny materiał partnerski