Zbiornik na gaz – dzierżawić czy kupić?Instalacja gazowa to bardzo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla naszego domu. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze tego rodzaju ogrzewania warto przeanalizować kilka aspektów. Decydując się na ogrzewanie domu gazem, często jedynym rozwiązaniem jest butla gazowa, zwłaszcza jeśli dostęp do sieci gazowej jest utrudniony. Posiadanie własnego czołgu nie jest tanie, ale ma wiele zalet. Jakie są wymagania instalacyjne? Ile formalności się wiąże? Tym razem mówimy o zbiorniku paliwa. Czy lepiej mieć na własność, czy lu jest lepszym rozwiązaniem?

Najlepsze zbiorniki

W małych prywatnych domach w większości przypadków wystarczy standardowy zbiornik o pojemności 2700 litrów. Jednak musimy liczyć się z koniecznością uzupełniania zbiornika dwa razy w roku. Można tego uniknąć inwestując w większy zbiornik wsparty odpowiednimi armaturą gazową. Do wyboru są dwie pojemności – 4850 l lub 6700 l. Należy jednak wziąć pod uwagę wielkość działki, sposób zagospodarowania, estetykę oraz sąsiedztwo. W przypadku mniejszej działki dobrym rozwiązaniem może być zbiornik podziemny. Jest to rozwiązanie droższe, ale z pewnością rozwiązujące problemy estetyczne. Jednak korzystając z tej opcji należy pamiętać o poziomie wód gruntowych.

Najważniejsze formalności

Systemy ogrzewania gazem ziemnym wykorzystują zbiorniki współpracujące z kotłami o mocy do 50kW. Instalacja wymaga pewnych formalności. Instalacja w domu prywatnym z jednym zbiornikiem maksymalnie 7m3 nie wymaga pozwolenia na budowę. Naszym obowiązkiem jest jednak poinformowanie Starostwa Powiatowego o inwestycji. Warto też zbadać, czy nasze starzenie wymaga decyzji o warunkach zabudowy. Inwestycje takie wymagają decyzji prawnej w przypadku zmiany warunków zabudowy. Konieczne jest również zaplanowanie instalacji i użytkowania terenu, który przygotowuje mapy do projektu. Powierzchnia, na której stoi zbiornik musi być płaska i pokryta ściółką. Łatwy dostęp do basenu to konieczność.

Która opcja lepsza?

Zanim zdecydujemy się na inwestycję, powinniśmy odpowiedzieć sobie na ważne pytanie – czy lepiej kupić własny zbiornik czy wynająć? Pierwsza opcja to powolne podejmowanie samodzielnych decyzji o dostawcy gazu. Nie jest to jednak tania decyzja, często pięciocyfrowa suma. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, przynajmniej na początku inwestycji, jest wynajem. Wtedy interesuje nas już tylko projekt i fundamenty, więc inwestycja początkowa to prawie 1000 zł. Koszty związane z konserwacją czy przeglądami ponosi wówczas właściciel zbiornika. Ma to jednak swoje wady. Nie unikamy czynszów i zwiększonych kosztów związanych z samym zaopatrzeniem w gaz. Więc która opcja jest dla nas lepsza? Zależy to w dużej mierze od przewidywanej żywotności zbiornika. Na krótszy okres umowa najmu jest korzystniejsza dla portfela. Jeśli jednak zdecydujesz się używać go przez dziesięciolecia lub kilkadziesiąt lat, warto zainwestować w swój zbiornik na gaz.