W jaki sposób polisa OC chroni innych użytkowników drogi?

O ubezpieczeniach obowiązkowych i nieobowiązkowych dla kierowców mówi się dzisiaj wiele. Podstawowa polisa OC jest wymagana przez polskie prawo i każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien taką mieć. W jaki sposób działa polisa OC? Gdzie ją kupić? Z czego wynika wysokość składki OC?

Ubezpieczenie OC – poznaj fakty

Polisa komunikacyjna OC to ubezpieczenie, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Polisa chroni innych użytkowników drogi przed skutkami wypadków i kolizji spowodowanych przez właściciela polisy. W praktyce, jeśli nie posiadamy ważnej polisy, za wszelkie szkody musimy zapłacić z własnej kieszeni. Warto również wspomnieć, że polisa OC jest dokumentem sprawdzanym podczas każdej kontroli drogowej. Ubezpieczenie OC to polisa roczna – warto pamiętać o tym, by zachować ciągłość polisy, inaczej nawet jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia naraża nas na wysokie kary finansowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC/AC nie ma stałej ceny – wysokość składki wyliczana jest na podstawie indywidualnych zmiennych, takich jak wiek posiadacza pojazdu, ale też wiek, marka i pojemność silnika samochodu. Obniżenie kwoty składki jest możliwe dzięki wykorzystaniu zniżek, które kierowca nabywa wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. W znalezieniu najlepszej oferty ubezpieczeniowej pomoże kalkulator OC/AC – to narzędzie dostępne z wysokości przeglądarki internetowej i całkowicie bezpłatne. Kalkulator, na podstawie dwóch informacji, znajdzie dla nas najlepsze oferty dostępne na rynku. Kalkulator potrzebuje wyłącznie numeru tablicy rejestracyjnej oraz daty urodzenia posiadacza pojazdu – pozostałe dane pobiera on z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli prezentowana oferta przypadnie nam do gustu, można zakupić ją online.