Sprawdzone sposoby, by stać się skutecznym liderem organizacji pozarządowejOrganizacje non-profit są wyjątkowe w swojej strukturze i działaniu. To sprawia, że bycie skutecznym liderem organizacji pozarządowej stanowi wyzwanie na różne sposoby niż w innych branżach. Jako szef organizacji non-profit, Twoim głównym celem jest pomoc organizacji w osiągnięciu sukcesu. Chcesz stworzyć wymierne rezultaty dla swojej organizacji charytatywnej, które pozwolą dotrzeć do większej liczby osób, wywrzeć większy wpływ i pozostawić odbiorców w potrzebie. Będzie to wymagało od Ciebie wyjścia ze swojej strefy komfortu jako lidera organizacji pozarządowej i podjęcia nowych wyzwań. Oznacza to również, że będziesz miał możliwość pozytywnego wpływania na życie ludzi, a jednocześnie rozwijania się jako profesjonalista w sektorze non-profit. Aby stać się skutecznym liderem organizacji pozarządowej, warto zastanowić się nad różnymi aspektami umiejętności przywódczych i zarządczych, które już posiadasz, jak również nad obszarami, które można udoskonalić. Oto 5 sposobów na to, jak stać się skutecznym liderem organizacji pozarządowej.

Buduj zaufanie ze swoim zespołem

Zaufanie jest podstawą każdej udanej relacji. Aby zbudować zaufanie z członkami swojego zespołu, musisz być otwarty i autentyczny. Musisz być również przejrzysty, aby zapewnić członkom zespołu jasne zrozumienie tego, czego się od nich oczekuje. Bycie otwartym i autentycznym oznacza bycie prawdziwym i szczerym wobec innych, nawet jeśli nie jest to łatwe. Obejmuje to szczerość w kwestii tego, co wiesz, a czego nie wiesz, jakie wyzwania stoją przed organizacją i czego członkowie zespołu mogą oczekiwać od Ciebie w zakresie wsparcia. Jeśli chodzi o przejrzystość, chcesz być transparentny w kwestii ról i obowiązków każdego członka zespołu, jak również oczekiwanych wyników dla każdej roli. Chcecie też stworzyć otwarte środowisko, w którym członkowie zespołu będą czuli się bezpiecznie, mówiąc o tym, jeśli coś nie idzie zgodnie z planem. Jeśli chcesz zostać skutecznym liderem organizacji pozarządowej, będziesz musiał zdobyć zaufanie członków swojego zespołu. Oznacza to, że musisz być autentycznie zainteresowany ich sukcesem. Trzeba też być gotowym do podjęcia działań i odpowiedzialności za popełnione błędy.

Ustanowienie i śledzenie kluczowych wskaźników

Istnieje wiele sposobów na ustalenie kluczowych wskaźników dla organizacji. Jedną z popularnych metod jest zastosowanie piramidy wpływu, która koncentruje się na wpływie, jaki organizacja chce osiągnąć na najwyższym poziomie, a następnie rozbija go na konkretne rezultaty, jakie chcemy uzyskać dzięki swoim wysiłkom. Przykładem może być organizacja pozarządowa działająca na rzecz ograniczenia głodu w danej społeczności. Najwyższym poziomem wpływu może być zmniejszenie głodu w danej społeczności, następnie to, jak bardzo głód został zmniejszony (w kategoriach, które można zmierzyć, takich jak liczba osób, które nie są już głodne), w jaki sposób wasze działania zmniejszyły głód (na przykład poprzez edukację na temat żywienia lub uprawę większej ilości żywności) i tak dalej. Śledząc kluczowe metryki i KPI, będziecie w stanie określić, gdzie są wasze mocne i słabe strony, i wprowadzić odpowiednie poprawki. Dzięki temu szybko przekonasz się, czy Twoje podejście jest właściwe.