Technologia przyszłościWyścig technologiczny trwa od dziesięcioleci, ale dopiero teraz widzimy efekty tej rywalizacji. Każdego dnia powstają nowe firmy technologiczne. Wiele z nich stara się konkurować z istniejącymi firmami technologicznymi, inne zaś tworzą nowe sposoby wykorzystania technologii.

Samochody samojeżdżące nowa rzeczywistość

W ciągu najbliższej dekady roboty prawdopodobnie zmienią sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Na przykład, samojeżdżące samochody są już testowane na drogach w kilku stanach USA. Oczekuje się, że technologia ta stanie się ogólnodostępna do 2020 roku. Samojeżdżące samochody pozwolą ludziom na wygodniejsze i łatwiejsze podróżowanie, a także zwiększą wydajność pracy.

Praktycznie wszystkie największe koncerny samochodowe pracują obecnie nad samochodami samojezdnymi. Ford, Hyundai, Toyota, Volvo i Waymo, firma stojąca za samo jeżdżącym samochodem, który działa w ramach usługi ride-sharing w Arizonie, mają wypuścić swoje samo jeżdżące samochody do 2020 roku.

Co mówią statystyki?

Nie da się przewidzieć, które firmy w przyszłości zdobędą szczyt. Oczekuje się, że technologie takie jak robotyka i samojeżdżące samochody zmienią świat w najbliższych latach i dekadach.

Badanie wykazało, że większość respondentów uważa, że samochody samojezdne będą powszechnie dostępne w ciągu najbliższych pięciu lat. Co więcej, prawie połowa respondentów stwierdziła, że chciałaby w przyszłości kupić samochód samojeżdżący. Wynika to z faktu, że oczekuje się, iż samojeżdżące samochody zmniejszą liczbę wypadków samochodowych i zwiększą ilość czasu, który pasażerowie będą mogli poświęcić na wykonywanie innych zadań.

Wśród respondentów najczęstsze zastosowania samochodów samojezdnych to dojazdy do pracy, załatwianie spraw i wyjazdy wakacyjne. Oczekuje się, że samojeżdżące samochody będą szczególnie pomocne dla seniorów, którzy nie mogą prowadzić. Ponadto mogą one ułatwić podróżowanie osobom, które nie posiadają ważnego prawa jazdy.